Polskie prace na Prague Patchwork Meeting w Brnie
Ostatnie dwa lata nie sprzyjały organizatorom wystaw i festiwali. W latach 2020 i 2021 wiele imprez nie odbyło się w ogóle lub były zorganizowane online. Wszyscy mają nadzieję, że pandemia powoli odchodzi do historii, czego dowodem jest Prague Patchwork Meeting, który odbywał się w Brnie w dniach 22-24 kwietnia 2022 roku. Na wystawę można było zgłosić prace do konkursu w dwóch kategoriach: kalejdoskop i woda. Wśród autorów prac były członkinie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku i wszystkie nadesłane przez nie prace w kategorii „Kalejdoskop” znalazły się wśród dwunastu nagrodzonych.
Spośród polskich patchworków najwyżej oceniono quilt Sylwii Ignatowskiej „Gaja”. Praca wykonana z paneli zachwycała feerią barw i kunsztownym pikowaniem. Byłam świadkiem kilku dyskusji zwiedzających na temat tego pikowania. Obok wisiał patchwork wykonany z tych samych paneli, zwiedzający mogli więc porównać realizację takich samych pomysłów dwóch autorek. Praca Sylwii zajęła drugie miejsce.

autorka pracy: Sylwia Ignatowska
Na miejscu czwartym uplasowała się praca Wiesławy Pawłowskiej „Podróż do Alhambry”. W jej patchworku występują kalejdoskopy poczwórne i sześciokątne. Te pierwsze stanowią ozdobę bordiury, natomiast sześciokątne są wkomponowane w środek pracy, która została zaprojektowana w odcieniach słońca i nieba.

praca Wiesławy Pawłowskiej
Kolejne miejsce zajął „Ogród mojego dzieciństwa” Magdaleny Galińskiej. Praca Lenki jest nietypowym ujęciem kalejdoskopu, gdyż powtórzenia układają się w wachlarze, a tkaniny w kwiaty wiodą nas przez nostalgiczne ogrody. Dodatkowym elementem w stylu retro jest koronkowe zwieńczenie wachlarzy, które swoim pikowaniem wyczarowała Agnieszka Więtczak.
- autorka pracy: Magdalena Galińska pikowanie Agnieszka Więtczak
- autorka pracy: Magdalena Galińska pikowanie Agnieszka Więtczak
- autorka pracy: Magdalena Galińska pikowanie Agnieszka Więtczak
Zaraz za pracą Lenki, na miejscu szóstym na liście znalazło się „Decoranium” Joanny Hołomiej. Quilt Joanny może kojarzyć się z parawanem, gdyż jest podzielony pionowo na trzy części – pasy kolorystyczne przedzielone motywem liści.

autorka pracy: Joanna Hołomiej
Polskie prace w tej kategorii na miejscu ósmym zamykają „Sparkling Diamonds” Maryli Radlińskiej-Bernackiej. Zajęta lokata dziwnym zbiegiem okoliczności jest zbieżna z wariantem kalejdoskopu, gdyż Maryla zastosowała w swojej pracy osiem powtórzeń motywu. Wykorzystana na bordiurze tkanina z brokatem i wszyte w środki kalejdoskopów kryształki sprawiają, że patchwork mieni się srebrem i złotem. Jak dla mnie praca kojarzyła się z estetyką bliskowschodnią. Pikowanie pracy jest autorstwa Agnieszki Więtczak.

praca Maryli Radlińskiej-Bernackiej, pikowanie Agnieszka Więtczak
W kategorii “Woda” polskie autorki według mojej wiedzy zgłosiły trzy prace, z czego quilt Sylwii Ignatowskiej „Odbicie” uplasował się na czwartym miejscu. Wpatrujący się w swoje odbicie ślimak w jasnych pastelowych kolorach kojarzy się z wiosną i chłodem strumienia.

autorka pracy: Sylwia Ignatowska
W tej kategorii swoje prace zgłosiły również Barbara Kreft-Piekarska i Magdalena Galińska.
- aurorka pracy: Magdalena Galińska
- praca i jej autorka Barbara Kreft-Piekarska
- autorka pracy:Barbara Kreft-Piekarska
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kozioł