Zaproszenie na wernisaż wystawy patchworków „Nici nie znają granic”
Stowarzyszenie Polskiego Patchworku i Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy “Nici nie znają granic”. Jest to największa międzynarodowa wystawa patchworków w Polsce.
Industrialna przestrzeń Muzeum Lniarstwa kolejny raz otwiera się na kulturę. Po sukcesie zeszłorocznej wystawy prac wykonanych techniką patchworku, miłośnicy rękodzieła i sztuki będą mieli okazję na nowo odkryć piękno ludzkiego talentu i pasji. Już 14 maja, w zabytkowym żyrardowskim obiekcie zostanie otwarta największa międzynarodowa wystawa quiltów, jaką do tej pory zaprezentowano w Polsce.
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, wnętrze starej fabryki zakładów lniarskich (obecnie Muzeum Lniarstwa) wypełni się patchworkową twórczością artystek z różnych części świata. Podziwiać będzie można aż 114 oryginalnych kompozycji, które razem stanowią potężną kolekcję pn. „Threads without Borders” – „Nici nie znają granic”. Zebrane prace powstały w 2019 roku z okazji 30-lecia European Quilt Association – organizacji zrzeszającej europejskie gildie patchworkowe.
– Głównym celem i przesłaniem projektu EQA było zaprezentowanie nici, jako elementu, który łączy i spaja w całość nie tylko skrawki tkanin, lecz przede wszystkim ludzi. Wystawa jest więc metaforą jedności wszystkich nacji, ponad podziałami i granicami geopolitycznymi. W obecnej sytuacji, z jaką mierzy się świat, przekaz projektu zdaje się mieć dla nas wszystkich jeszcze większe znaczenie.
– mówi Magdalena Galińska, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, współorganizatora projektu.
Międzynarodowa wystawa prezentować będzie autorską twórczość przedstawicieli aż 18 europejskich gildii patchworkowych. Dotychczas kolekcja podzielona była na dwie części: pierwszą prezentowano w galerii EQA podczas wystawy Festival of Quilts w Birmingham w Wielkiej Brytanii, drugą zaś można było podziwiać w czasie European Patchwork Meeting w Sainte-Marie-aux-Mines we Francji. Połączenie ich obu po raz pierwszy w jedną całość będzie miało miejsce w Polsce, właśnie podczas tegorocznej Nocy Muzeów.
– To już drugi raz, kiedy w naszych progach pokażemy prace wykonane techniką patchworku. Jestem pełen podziwu dla wszystkich twórców, którzy swoją ciężką, misterną pracą pokazali, że sztuka nie dzieli a łączy. Cieszę się, że to właśnie Muzeum Lniarstwa, tak jak niegdyś żyrardowskie Zakłady Lniarskie, stanie się tyglem kulturowym i miejscem otwartym zarówno dla artystów, jak i wszystkich zwiedzających
– mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.
Wernisaż prac odbędzie się 14 maja (sobota) o godzinie 18:00. Wystawę oglądać będzie można do 12 czerwca włącznie, w godzinach pracy Muzeum Lniarstwa.
Serdecznie zapraszamy, a na zachętę galeria prac polskich uczestniczek projektu