„Orient” – druga odsłona

elazeman   11 grudnia 2017

Międzynarodowa wystawa patchworków pn. „Orient” tym razem cieszy bogactwem kolorów wszystkich, którzy odwiedzą Teatr Ziemi Rybnickiej w Rybniku.  W piątek 1 grudnia miał tam miejsce wernisaż wystawy, będącej efektem trzeciej edycji projektu, któremu patronuje firma Bernina. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Wolfganga Eibischa, który jest pomysłodawcą  tego niezwykłego projektu, możemy dziś oglądać wspaniałe prace uczestniczek z sześciu krajów. Stowarzyszenie Polskiego Patchworku zostało do niego zaproszone po raz pierwszy i z wielką przyjemnością wzięliśmy w nim udział.

Na wystawie, której kuratorką jest pani Ewa Wojaczek, prezentowanych jest 48 prac z Czech, Niemiec, Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Prace uczestniczek z Kazachstanu odbywają w tym samym czasie podróż po własnym kraju.

Wystawę otworzył pan Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, witając licznie przybyłych gości i przedstawicieli mediów. Wystawy sztuki często goszczą w progach teatru i nie była to pierwsza wystawa patchworków tamże.

IMG_4877

Przybyli goście mieli okazję nie tylko zwiedzić wystawę, ale także dowiedzieć się jak powstają prace, jaka jest ich geneza, gdzie odkryto pierwsze patchworki. Magdalena Galińska, prezeska Stowarzyszenia, zaprezentowała także zainteresowanym, jak wykorzystać narzędzia pomocne przy tworzeniu patchworków. Chętni mogli spróbować zszywania łatek, w efekcie czego powstała „znikająca czterołatka”. Po zrobieniu „kanapki”, jej pikowaniem zajęła się Małgosia Lehmann, z Silesian Quilt, prezentując szablony ułatwiające tę fazę pracy nad quiltem.

Ale to nie był koniec atrakcji przewidzianych na ten wieczór. Małgosia Lehmann przygotowała prezentację, zwaną z angielska – trunk show, swoich wybranych quiltów. I tak jak na wystawie należy powstrzymać się od dotykania prac, tak tutaj goście mogli nie tylko prac dotknąć, ale i zobaczyć wypikowany tył każdej pracy i porozmawiać z autorką o procesie tworzenia.

IMG_0771

Wystawa będzie prezentowana do 7 stycznia 2018 – zachęcamy do jej oglądania. Kolejnym przystankiem będzie Wielka Brytania.

Wcześniej wystawa była prezentowana w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa 56.

informacje o wystawie

IMG_0676
Więcej zdjęć: album na flickr