Calineczki

Maq   21 lutego 2018

Calineczki
opracowała Danka Kruszewska

TPP Once Upon A Quilt (24)Czy znacie calineczki? Nie? Nic dziwnego – to wymyślona przez Lenkę Galińską (prezeskę SPP) polska nazwa malutkich kwadracików o boku długości jednego cala – stąd ich angielska nazwa inchies (inch – anglosaska jednostka długości, 1″ to ok. 2,54 cm). Kwadracików kreatywnie ozdobionych i użytych tak, że zalicza się je do miniaturowych dzieł sztuki. Pierwsze calineczki – papierowe kolaże – ponoć pojawiły się w Europie w sierpniu 2006 roku, dzięki wymiance zorganizowanej przez australijską artystkę Julie O’Neill (wg. Belinda Schneider).
 
Inchies am WochenendeCalineczki powstały i rozpowszechniły się wśród artystek od dawna tworzących tzw. karty AMC – American Mailing Cards (rozmiar pocztówki) i ATC – Artist Trading Cards (rozmiar karty do gry). Te „papierowe” do dziś są wycinane nożyczkami, cutterem albo calowym dziurkaczem ze sztywnego papieru, kartonu, tektury falistej i dowolnych sztywnych resztek pudełek, pocztówek, biletów itp. Do ich ozdoby stosuje się techniki malarskie, graficzne, ale przede wszystkim tzw. Scrapbookingu, używając materiałów Mixed Media: okleja kolażami obrazków i zdjęć, nakleja suszone kwiaty, kawałki koronek, monety, doczepia metalowe czy drewniane ozdóbki, muszelki, guziki…. Dzisiejsze inchies bywają z korka, drewna, metalu, gipsu a nawet betonu!
Collaged InchiesZnane są także inne rozmiary takich kwadratowych miniatur, noszące nazwy: betwinchies (1,5″x1,5″), twinchies (albo double inchies 2″x2″), trinchies (3″x3″) oraz ich inne kształty, jak rinchies – kółka o średnicy 1″, i tweanchies – dowolny kształt nie będący kwadratem, ale o „średnicy” nie większej niż jeden cal, np. romb, serduszko czy półksiężyc. (Autorką nazwy tweanchies jest amerykańska artystka Ana Maria Selvaggio / RENMELEON, 2007)
 
 
70_InchiesAle dla nas najważniejsze są calineczki tekstylne: ich bazą są stabilizatory – sztywne kwadraty zszywane z grubych tkanin, wycinane z grubego filcu czy ze specjalnej, wzmocnionej flizeliny, np. podklejone do naprasowania S320 czy S520, albo do przyklejenia np. Vliesofixem stabilizatory Pelmet Vilene czy S80 (tu produkty Freudenberga). Vliesofix (flizelina dwustronnie klejąca) także służy często do przyklejenia kwadracika tkaniny na spód calineczki. Jej powierzchnię – inny kwadracik tkaniny lub patchwork – pikuje się, ozdabia haftami, koralikami, guzikami oraz innymi materiałami Mixed Media, np. papierem, blaszkami, charmsami, muszelkami, ale i nowoczesnymi materiałami, jak Tyvek czy Angelina – wyobraźnia i kreatywne użycie dowolnych materiałów i technik ich mocowania nie zna granic!
Precious MomentsCalineczki można tworzyć pojedynczo, albo na większej wspólnej podstawie, którą potem tnie się według szablonu. Najczęściej z calineczek tworzy się serie tematyczne, np. kolory, pory roku, natura itp. i aranżuje je (przyczepia klejem, takerem, agrafkami) na wspólnym kartonowym tle, w ramie obrazu albo przymocowuje do kawałka tkaniny czy quiltu (wówczas mogą być bez stabilizatora) i wiesza na ścianie. Efekty wymianek są na ogół przechowywane w pudełkach albo albumach, np. dla zbieraczy monet. Calineczkami ozdabia się okładki książek, torebki, ubrania, tworzy się z nich obiekty przestrzenne, jak tekstylną biżuterię czy wisiorki do kluczy albo na choinkę, a także bardzo indywidualne dzieła sztuki, jak „Tryptyk” Sary Lechner czy „Inchie-Domek” Beaty Knappe. Internet – przede wszystkim Pinterest – jest pełen pięknych zdjęć calineczek i ich aranżacji.
Na rynku – oprócz książek o calineczkach w różnych językach, szablonów, dziurkaczy, klejów, stempli z króciutkimi tekstami, kartonowych kwadracików i całej gamy materiałów do scrapbookingu, wszystkich tkanin, guzików i i i – są dokładnie przycięte calowe kwadraciki tkanin w zestawach od 100 w górę!

Pamiętajcie – przy tworzeniu calineczek obowiązują tylko dwie reguły: pierwsza, że długość boku kwadratu wynosi 1 cal, czyli 2,54 cm. A druga brzmi: NIE MA ŻADNYCH INNYCH REGUŁ!

Książki:

Peggy Donda-Kobert, Inchies – Create Miniature Textiles – Techniques

Anke Eberhardt & Co, Inchies – Das Ideenbuch

Nadine Ruggles, Inchie Quilts

Porównywarka cen (zbiorcza książek i materiałów różnych / wyprzedaż)

Prace:

Peggy Donda-Kobert (CH), Inchies am Wochenende – für Ulla
klik

Barbara Chambers (E), Collaged Inchies Pink/Orange & Green
klik

Anke Eberhardt (D),70 Inchies für Mutti
klik

Judith Mundwiler (CH),Precious Moments / Kostbarkeiten, 2002, Detail
klik

****Tytułowa ilustracja do wpisu to Thumbelina – Calineczka, pochodzi z książki Once Upon A Quilt