Barwy Eko Farby – wystawa w Gdańsku
W roślinach kryje się wiele właściwości, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Wiedzą o tym zielarze i zielarki, wiedzą tez farbiarze i farbiarki. Kolor, często zamknięty przed ludzkim okiem w łodygach, liściach, korzeniach, uwalnia się podczas specjalnej obróbki. Zaskakujące bywają efekty farbowania roślinami, a rezultatu nie da się powtórzyć 1:1.
Kolory pozyskane z roślin mają jedną, cudowną właściwość – niezależnie od kombinacji zestawień zawsze do siebie pasują.
Przyroda daje wiele możliwości, także farbowania przy użyciu lodu lub śniegu. Bez dodatkowej obróbki na tkaninach barwniki tworzą nieprzewidywalne, jednostkowe kompozycje rozlanych plam. W zależności od zastosowanej techniki ułożenia materiału wzór może być chaotyczny, abstrakcyjny lub usystematyzowany, powtarzalny.
Na wystawie prezentujemy prace wykonane właśnie w takiej ekologicznej technice, przy użyciu naturalnych barwników. Wystawę organizujemy w ramach długofalowego projektu „Moda odpowiedzialna”.
O autorkach:
Karola Dwórznik – przygodę z patchworkiem zaczęła 15 lat temu od szycia narzut na łóżeczka dziecięce, obecnie idzie w stronę artquiltu, a swoją wiedzą o tradycyjnych technikach patchworkowych dzieli się na sobotnich pogadankach na żywo na FB. Farbowaniem naturalnym fascynuje się od 5 lat eksperymentując z najróżniejszymi roślinami – od przydrożnych chwastów, przez zioła, krzaki, drzewa po rośliny używane w kuchni.
Ela Zeman (Pracownia Patchworkowa) – patchworkarka i quilterka zajmująca się sztuką patchworku od wielu lat. Zakochana w farbowaniu i pikowaniu. Od lat prowadzi warsztaty farbiarskie z technik farbowania roślinami, w tym trudnej sztuki farbowania indygo. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Brała udział w wystawach międzynarodowych w ramach Festival of Quilts w Birmingham.
Obie twórczynie są członkiniami Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, które propaguje wiedzę o patchworku organizując warsztaty, konkursy, wspomagając lokalne grupy.
Zapraszamy na nową wystawę w Galerii Na Piętrze w Gdańskim Archipelagu Kultury Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9
Wystawa czynna do 25.04.2023