Szyjemy, wystawiamy, zawieszamy…. czyli opowieść o tunelach ciąg dalszy
Pierwszy wpis dotyczący tuneli (kwiecień 2017): LINK wzbudził wiele zinteresowania. Z uwagi na to, iż mamy nowych Członków Stowarzyszenia, jak i zupełnie nowe osoby szyjące i przygotowujące quilty na wystawy, warto przypomnieć o zasadach szycia tunelu.
Trywialne? Nic bardziej mylnego! I wciąż stanowi poważny problem z którym organizatorzy się zmagają.
O ile w kwestii technik szycia wierzchów quiltów i ich lamowania pozostawiamy Wam wolną rękę, o tyle kwestia szycia tunelu jest dość mocno zbieżna i ustandaryzowana na świecie. Jednak nie podkreślamy tylko tego tematu dla bycia poprawnym w kontekście światowych standardów. Opieranie się na standardach i poprawnym zwymiarowaniu ma ogromny wpływ na sprawną instalację kolekcji quiltów. Aby nie pozostawiać Wam tych decyzji proponujemy konkretne wymiary które zwalniają Quilterki od dywagacji i przypuszczeń a jednocześnie sprawdzają się w praktyce!
Co więcej: szyjąc tunel raz dobrze, używając tych samych wskazówek w każdym quilcie, macie pewność że:
- przyszłość ani krajowa czy światowa sława Was nie zaskoczy, dlatego że tunel w zaproponowanym formacie zostanie entuzjastycznie przyjęty w Polsce, w Birmingham, w Alzacji czy w Huston w Texas,
- Organizatorzy żadnej z wystaw nie będą tracić czasu na znajdowanie innego, specjalnego sposobu wieszania,
- Organizatorzy nie będą w naprędce pruć i szyć Waszych prac na kolanach
- Wasze quilty wrócą z nieuszkodzonymi tunelami i plecami
Dlatego opierając się na wiedzy zgromadzonej na bazie wieloletnich doświadczeń organizatorów Festiwalu w Huston (USA) oraz wykonanej przez Libby Lehman w 1992 roku, na potrzeby samego Festiwalu, postanowiliśmy wykorzystać jej przykład i zaadaptować ją do dość nieprzewidywalnych warunków wystawowych w Polsce.
Zatem dziś publikujemy jednostronnicową, szalenie prostą instrukcję obrazkową, która już na pewno rozjaśni wszelkie wątpliwości tunelowe. Od tej pory wszystkie prace na wystawy będą przygotowane perfekcyjnie 🙂
Założenia obu instrukcji (tej z 2017 jaki i dzisiejszej) są identyczne:
- tunel MUSI być dwudzielny
- tunel MUSI kończyć się kilka cm przed brzegiem quiltu
- tunel MUSI być wystarczająco szeroki, aby móc wsunąć każdą listwę do montażu
Podkreślamy: obie instrukcje są poprawne, obie prowadzą do właściwego celu.
Wybierzcie instrukcję która dla Was jest wygodniejsza, która bardziej przemawia do Waszej wyobraźni.
Tutorial do pobrania (2023)* – jednostronnicowy
*Instruction has been prepared based on https://www.quilts.com/wp-content/uploads/2020/02/sleeves_binding.pdf ; permission granted Feb 2023.