Kolonie patchworkowe 2023
Jest już tradycją Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, że chętni członkowie przeznaczają latem czas na wspólne szycie.
Podobnie jak w ubiegłym roku, tygodniowe spotkanie pasjonatek szycia odbyło się w ostatnim tygodniu lipca, w Zespole Szkół Mundurowych w Ostrowie koło Łasku. Do dyspozycji mieliśmy ogromną salę gimnastyczną, mieszczącą wszystkich uczestników kolonii, kilka klas lekcyjnych na warsztaty i sklepiki z tkaninami, szkolny internat do snu i najwspanialszego pana kucharza, dbającego, abyśmy zawsze mieli pyszności na talerzach.
Kolonie patchworkowe to zawsze czas radosnych spotkań, integracji, wspólnych warsztatów i niekończących się rozmów. Osoby pasjonujące się patchworkiem mają okazję spotkać się w jednym miejscu, dzielić doświadczeniami, pomysłami oraz dokonaniami z ostatniego roku. Wzajemne wsparcie i inspiracje są nieodłącznymi elementami tego wydarzenia.
Zwyczajowo, w trakcie naszych kolonii odbywają się różnorodne warsztaty i szkolenia prowadzone przez doświadczone koleżanki z naszego Stowarzyszenia, oferujące naukę nowych technik, czy udział w ciekawych projektach. Mnogość proponowanych warsztatów sprawiła, że każdy mógł znaleźć dla siebie coś odpowiedniego, dostosowanego do upodobań i stopnia patchworkowego zaawansowania.
W tym roku zorganizowałyśmy piętnaście bloków warsztatowych, w których udział wzięło około 140 osób.
Dodatkowo w pierwszych dniach kolonii zawitali do nas przedstawiciele naszego sponsora – polskiego dystrybutora maszyn do szycia firmy Janome, którzy przywieźli i zaprezentowali wybrane modele maszyn przeznaczone dla bardziej zaawansowanych quilterek. Rozmowy nie miały końca, otrzymaliśmy mnóstwo cennych informacji i porad dotyczących naszych maszyn, a wszystkie kolonistki zostały obdarowane drobnymi upominkami oraz możliwością skorzystania z bezpłatnego przeglądu swojej maszyny w firmowym serwisie Janome. Prezentowane maszyny Janome oraz Elna pozostały do naszej dyspozycji do ostatniego dnia kolonii, dzięki czemu każda zainteresowana nowymi modelami kolonistka miała możliwość dokładnego zapoznania się z nimi, przetestowania i oceny.
Bardzo dziękujemy firmie Janome za tę niebywałą możliwość.
W ostatnich dniach pobytu sala gimnastyczna zapełniła się pracami powstałymi podczas niezwykle pracowitego i twórczego tygodnia.
Kolonie patchworkowe to nie tylko miejsce i czas na rozwijanie się umiejętności i pasji do patchworku, ale też warunki sprzyjające zawiązywaniu się nowych znajomości i przyjaźni, tworzeniu niezapomnianych wspomnień. To wydarzenie, które pokazuje, że wspólna pasja jednoczy ludzi i może być bardzo inspirującą niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi, czy już doświadczonymi adeptami patchworku.
Kolonie patchworkowe motywują do kontynuowania twórczej przygody z tkaninami i igłą, ładują baterie i inspirują.
Do zobaczenia za rok!
tekst i zdjęcia Grażyna Tomczak, Małgorzata Kozioł (galeria)