Rok z projektem Orient

elazeman   21 lutego 2018

Dziś kilka słów podsumowania o projekcie międzynarodowym, w którym bierzemy udział. Kolekcja Orient, powstała w wyniku tego projektu, właśnie opuszcza Polskę i wyrusza w podróż do Wielkiej Brytanii.

Orient to projekt z kilkuletnią tradycją, organizowany przez Berninę i p. Eisbischa oraz Prague Patchwork Meeting. Pomysł polega na sprowadzeniu z jednego z krajów wschodu (Turkmenistan, Uzbekistan, Kazachstan) tkanin i użyciu ich do uszycia patchworków. Każda uczestniczka projektu dostaje niewielkie kawałki kilku tkanin, których używa w swojej pracy. W projekcie biorą udział quilterki z wielu krajów, a powstała w ten sposób kolekcja prac jest prezentowana podczas dużych imprez, takich jak festiwale patchworkowe w Europie, oraz na wystawach dedykowanych temu projektowi.

W 2017 roku nasze Stowarzyszenie zostało po raz pierwszy zaproszone do udziału w tym przedsięwzięciu. Polskie quilterki uszyły sześć prac do kolekcji, która po raz pierwszy pokazana została w czasie Prague Patchwork Meeting 2017. Autorkami prac z Polski są: Magdalena Galińska, Marzena Krzewicka, Danka Kruszewska, Marzenna Lew ( koordynator projektu ), Małgorzata Mirkiewicz i Ela Zeman. Cała międzynarodowa kolekcja liczy 48 prac, a jej autorkami są quilterki z Czech, Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu i Polski.

Przez upływający niedługo rok kolekcja była pokazywana w Czechach, Rosji, Francji, Kazachstanie i w Polsce, a już w marcu będzie prezentowana w Wielkiej Brytanii. Stowarzyszenie Polskiego Patchworku dysponowało Orientem przez ostatnich kilka miesięcy i w tym czasie zorganizowałyśmy trzy wystawy tej kolekcji.

Wystawa w Warszawie

baner1czm1024Pierwsza z nich odbyła się w listopadzie 2017 r. w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.

DSC_0231

Wystawa w Rybniku

orientrybnik

grudniu 2017 r. wystawę można było oglądać w Rybniku w Galerii Teatru Ziemi Rybnickiej.

IMG_0676

Wystawa w Tomaszowie Mazowieckim

sploty

W styczniu i lutym 2018 r. wystawa Orient zagościła w Kawiarni Artystycznej Sploty w Tomaszowie Mazowieckim.

26733746_409471776152276_3396170749969823158_nMożliwość obejrzenia prac patchworkowych z wielu różnych krajów  przyciągała uwagę widzów, wywołując spore zainteresowanie i znaczącą frekwencję, co nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że kolejne tego typu projekty spotkają się z równie ciepłym przyjęciem publiczności.

Serdecznie dziękujemy naszym partnerom – współorganizatorom wystaw oraz wszystkim osobom zaangażowanym w prace organizacyjne.

(E. Z.)