„Materia emocji”- wystawa prac Sandry E. Lauterbach i Alaina G. Rogiera
Zapowiadaliśmy jeszcze w sierpniu wystawę Sandry Lauterbach w krakowskim Muzeum Galicja. Jej praca, jak zapewnie pamiętacie, została zakwalifikowana w kategorii Fine Art Quilt Masters podczas tegorocznego Festival of Quilts w Birmingham.
Czas jak widać płynie szybciej niż nam się wydaje i ta chwila właśnie nachodzi wielkimi krokami.
Materia emocji – wystawa prac Sandry E. Lauterbach i Alaina G. Rogiera
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprezentuje wystawę prac Sandry E. Lauterbach i Alaina G. Rogiera – pary artystów żyjących w USA. Pomimo, że są aktywni na różnych polach twórczości, w ich pracach i artystycznych temperamentach widać zbieżności i podobieństwa.
Żydowskie pochodzenie, historie rodzinne i doświadczenia naznaczone Holokaustem mają swój wyraz w ich pracach – abstrakcyjnych, różnorodnych pod względem koloru i faktury; często pełnych dramatycznego napięcia, wyrażających intensywne i skomplikowane emocje.
Sandra Lauterbach w swoich pracach wykorzystuje tkaniny. Jej artystyczna zdolność widzenia i czucie materii były początkowo rozwijane poprzez obcowanie z tkaninami wytwarzanymi w fabryce jej rodziców.
Artystka tak mówi o swojej twórczości: “Tkaniny zawsze były częścią mojego świata. Moja rodzina zajmowała się produkcją tekstyliów przez 4 pokolenia.
To być może tłumaczy dlaczego czuję się najpewniej wyrażając siebie poprzez pracę właśnie z tkaninami. […] Traktuję fragmenty materiału jak farby. Podobnie do malarza, który używa pociągnięć pędzla by zostawiać znaki na płótnie, szyję, łącząc ze sobą rozmaite formy i tekstury, tworzę znaki na moim “płótnie”.
Moja twórczość wiąże tradycyjną technikę szycia ze współczesną sztuką abstrakcyjną.”
Poprzez kombinacje przyciągających uwagę z dystansu nieregularnych, swobodnych form i widocznych z bliska drobnych, precyzyjnych szwów, artystka próbuje wykreować głębię i ruch w swoich pracach.
Alain G. Rogier – syn ocalałych z Auschwitz, wybrał malarstwo abstrakcyjne, jako język artystyczny najtrafniej wyrażający skomplikowane emocje, będące nieodłącznym elementem relacji z rodzicami, którzy przeżyli Holokaust.
Tworzy ekspresyjne obrazy, rysunki i kolaże. W swojej pracy najczęściej wykorzystuje farby akrylowe, nierzadko miesza techniki.
Jego malarskie kompozycje, z gwałtownie kładzionymi, wyrazistymi pociągnięciami pędzla i mocnymi zestawieniami koloru przedstawiają często tragiczne treści, wyrażają złożone uczucia.
Prace Alaina G. Rogiera są bliskie ekspresjonizmowi abstrakcyjnemu. Jak przyznaje, najważniejsi przedstawiciele kierunku, tacy jak Anselm Kiefer, Willem de Koonig, Franz Kline, Jean Dubuffet czy członkowie Grupy Kobra, wywarli największy wpływ na jego twórczość.
Na wystawie prac artystów, która odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja pokazane zostaną wybrane dzieła powstałe na przestrzeni ostatnich lat. Malarstwo Alaina G. Rogiera i tkaniny Sandry E. Lauterbach stworzą interesujący zestaw kompozycji opowiadających wielowarstwową historię o ludzkich losach, wspomnieniach, doświadczeniach i emocjach.
Wystawa potrwa do lutego 2019 r. Zapraszamy serdecznie.
http://sandralauterbach.com
http://scwca.org/profile/sandra-lauterbach