Z mchu i paproci
Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Polskiego Patchworku i Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni. Prace powstałe w ramach projektu będą prezentowane podczas imprez organizowanych przez Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”w sezonie wiosenno-letnim 2019 na terenie Ogrodu i poza nim. Następne prezentacje kolekcji będą miały miejsce w innych miejscach w Polsce.
Jak powstały nasze prace?
W pierwszym etapie uczestnicy wymienili się kuponami tkanin, które następnie zostały użyte do szycia quiltów. Zostały one wykonane różnymi technikami patchworkowymi, takimi jak aplikacja, confetti quilt, mixed media oraz inne techniki art quilt. Wszystkie prace mają trzywarstwową strukturę quiltu. Warstwy są połączone ze sobą metodą pikowania. Prace nawiązują tematycznie do nazwy projektu – „Z mchu i paproci”. Autorkami są członkinie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Do projektu przystąpiło 50 osób, ostatecznie powstało 40 prac. Ważnym celem projektu jest integracja naszego środowiska – wzajemne poznanie się, nawiązanie kontaktów. Szycie “mchów i paproci” było dla nas formą zabawy, dlatego od początku nie pojawił się w projekcie element rywalizacji, nie ma nagród, ani rankingu. Być może jest to kluczem do powstanie tej niezwykle interesującej kolekcji prac.
Gdzie można zobaczyć wystawę”Z mchu i paproci”?
Po raz pierwszy prace z kolekcji “Z mchu i paproci” będą zaprezentowane publiczności w trakcie Pikniku “Craftuj z leśnikami w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju” w dniu 1 czerwca 2019 r. w godz. 10-16 na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego (pełny adres: Leśny Ogród Botaniczny “Marszewo” w Gdyni, ul. Marszewska 5, 81-081 Gdynia, mapa). Wystawa będzie miała charakter plenerowy, prezentacja jest uzależniona od warunków pogodowych. O następnych wystawach “Z mchu i paproci” będziemy Państwa informować na bieżąco.
Poniżej zdjęcia kilku wybranych prac z kolekcji :
(autorkami zdjęć są twórczynie przedstawionych prac)
(Ela Zeman i Karolina Mojko)