Jak manipulować tkaninami?
W statucie naszego Stowarzyszenia podkreślamy, że jednym z głównych zadań jest promowanie sztuki tekstylnej, a zwłaszcza patchworkowej, oraz wspieranie twórców, którzy popularyzują twórczość rękodzielniczą. Dlatego wspieramy wszelkie inicjatywy, które pozwalają szerzyć wiedzę na ten temat oraz rozwijać umiejętności. Prowadzimy magazyn poświęcony patchworkowi, organizujemy wystawy, kursy i konkursy.
Jest nam bardzo miło ogłosić, że pod koniec roku 2022 została wydana kolejna książka poświęcona sztuce tekstylnej, napisana (a także uszyta) przez naszą członkinię Marzenę Krzewicką. Jest to już druga książka autorki (pierwsza miała dwa wydania) i druga, której jesteśmy patronem honorowym.
Pierwsza, „Patchwork i quilt od podstaw”, jak wskazuje tytuł, zawiera podstawową wiedzę na temat szycia patchworków i ich pikowania. Książka już chwilę po jej wydaniu zyskała miano encyklopedii dla wszystkich zainteresowanych patchworkiem, nie tylko początkujących. Wciąż jest polecana jako punkt obowiązkowy, tym bardziej, że to jedyna pozycja całkowicie napisana i wydana po polsku.
Druga, „Tekstylne manipulacje”, przedstawia 17 technik, które można wykorzystać w trakcie szycia patchworku. Są to techniki tradycyjne, popularne w krajach anglosaskich oraz azjatyckich, ale mniej znane w Polsce. Można je wykorzystać nie tylko przy szyciu narzut lub art quiltów, ale też ubrań, torebek i akcesoriów domowych. Każdy z rozdziałów może być inspiracją do powstania ciekawych i oryginalnych projektów.
Jesteśmy przekonani, że kontynuacja przez autorkę tematu w bardziej zaawansowane techniki w „Tekstylnych manipulacjach” stanie się równie wciągająca i każdy z przyjemnością będzie sięgał po nią szukając wiedzy i inspiracji w tworzeniu swoich niezwykłych prac patchworkowych.
Bardzo polecamy!