Prace polskich artystek na wystawie w Birmingham
W Birmingham, w Wielkiej Brytanii odbyło się jedno z największych patchworkowych wydarzeń w Europie – Festival of Quilts. Podobnie, jak w poprzednich latach, na festiwalu nie mogło zabraknąć polskich akcentów.
Najmocniejszym akcentem był debiut na festiwalu Anny Zychory – Dudy. W kategorii Sustainable Quilts (quilty z recyklingu). – zajęła drugie miejsce wspaniałą pracą – ikoną “Pankreator z Synaju”.
Quilt “Pantokrator z Synaju”został uszyty metodą ecoprintingu z resztek tkanin tapicerskich, starych lnów i pasów tapicerskich, a także tkanin ze starych ubrań i resztek farbowanego prześcieradła. Włosy pantokratora to skóra z dziewiętnastowiecznego krzesła. Na tkaninach widać ogromne zużycie i ślad czasu, a także ślady po sprężynach tapicerskich. W 90% to naturalne tkaniny. Wypełnienie to stary koc. Nowe były użyte jedynie nici do pikowania.
Inspiracją był obraz Jezusa Chrystusa z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj. Obraz jest datowany na VI w, malowany woskiem (enkaustyka).
Kolejna polska praca “Mój przyjaciel Tom” Danuty Owczarek. Na Festiwalu w Birmingham 2023 otrzymała wyróżnienie sędziowskie.
Jest to bardzo osobiste dzieło – cyt.: “Niestety mam możliwość obserwacji pogrążania się w nałogu znanej mi osoby. Martwię się, lecz nie potrafię pomóc. Widzę jak ją alkohol więzi. Powstały mentalne kraty. Próbowałam to pokazać w tej pracy.”
Drugą pracą Danuty jest bardzo malarska “Moja przystań”. Wyraża tęsknotę autorki za takimi miejscami, gdzie słońce inaczej świeci, gdzie niebo inaczej błękitne, gdzie ludzie niespieszni i uśmiechnięci”
W Birmingham odbyła się też wystawa “Flower Power”. Wśród prezentowanych prac znalazły się dzieła siedmiu członkiń Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Wystawa ruszyła już w podróż po Europie. Pierwszym przystankiem jest Irlandia.
Zdjęcia z wystawy “Flower Power” znajdziecie na stronie EQA (EQA European Quilt Association) na Facebooku >>>